0

Hegewald 2016

Z prawdziwą przyjemnością prezentuję na stronie Klubu tekst oraz zdjęcia Koleżanki Patrycji Włodarskiej opisujące jej wrażenia z pobytu na tegorocznym Konkursie im. Hegewalda. W Niemczech liczba użytkowych wyżłów szorstkowłosych jest prawie trzykrotnie większa niż liczba wyżłów krótkowłosych. W Polsce nie ma prawdziwej statystyki w tym zakresie ale w tzw. praktycznym łowiectwie, według mojej obserwacji, sytuacja jest podobna, choć nie odważę się powiedzieć ile z naszych użytkowych wyżłów szorstkowłosych może pochwalić się rodowodem. Trzeba też powiedzieć, że Autorka posiada dobrze ułożone i polujące wyżły szorstkowłose.

                                                                      Zbigniew Ciemniewski

PS. Ja też rozpoczynałem swoją łowiecką przygodę ze wspaniałym wyżłem niemieckim szorstkowłosym Bimem. Wstyd się przyznać ale było to już ponad 40 lat temu.

Oddajmy teraz głos Koleżance Patrycji:

Hegewald to największy i najważniejszy międzynarodowy konkurs wielostronny wyżłów niemieckich szorstkowłosych połaczony z oceną eksterierową psów, organizowany przez Verein Deutsch Drahthaar e.V w tym roku przez grupę Lüneburger Heide w Verden. Impreza była rozłożona na 4 dni, od środy do soboty. Przyjechało mnóstwo ludzi z całego świata. Niektórym podróż zajęła aż 5 dni jazdy samochodem! Inni wybrali szybszy sposób transportu, jednak odległość którą pokonali była czasem większa niż 5000 km. Na Hegewald było zgłoszonych  180 psów zapisanych przez krajowych i zagranicznych klubowiczów. Psy które startowały w Hegewaldzie przybyły z Serbii, Danii, Kazachstanu, Austrii, Włoch, Hiszpanii Rosji, Bułgarii, Niderlandów, Ukrainy, Północnej Ameryki, Grecji oraz z różnych landów Niemiec. 

Nie wszystkie psy mogły uczestniczyć w tej wielkiej imprezie – zasady przyjmowania psa na Hegewald poniżej. W pierwszym dniu miały miejsce walne zebrania zarządów wszystkich grup, zarządu głównego, sędziów oraz rejestracja psów.

W kolejne 2 dni odbywała się ocena psów w wodzie, w polu oraz ocena formy i włosa. Noty były bardzo zróżnicowane. W tym roku przyznano bardzo dużo ocen ,,12” czyli najwyższych, przyznawanych w nadzwyczajnych warunkach atmosferycznych utrudniających pracę psu, który wykonał ją bezbłędnie. Konkurencje wodne i pole były objęte regulaminem VZPO, czyli takim samym jak na HZP. Każdego wieczoru omawiano pracę psów oraz ocenę eksterieru z danego dnia.

W ostatnim dniu odbyła się prezentacja wszystkich psów, które brały udział w imprezie. Psy wychodziły na ring po wyczytaniu przez gospodarza imienia i przydomka psa oraz imienia i nazwiska właściciela, a także odczytano ilość zdobytych punktów, łącznie za pracę w wodzie i w polu oraz oddzielnie za formę i włos. Wieczorem było oficjalne rozdanie kart ocen i nagród.

Pierwsze miejsce zajęła suka Wenke II v.d. Dachswiese prowadzona przez swojego właściciela i hodowcę Wilfrieda Steffensa. Drugie miejsce przyznano psu prowadzonego przez Sabine Reck – Astor II vom Eichenloh, a trzecie miejsce należało do Bonny II vom Bandorfer-Forst i Svena Bielfeldta. Wszystkie te psy dostały aż 2 ,,12” w polu i jedną ,,12” w wodzie! W pierwszej dziesiątce znalazł się pies  prowadzony przez Anara Azhlbayeva z Kazachstanu – Valk Inkar-Dala.

Po części oficjalnej ludzie bawili się przy lokalnym zespole do późnych godzin wieczornych.

Niemcy byli bardzo zaskoczeni, że w Polsce nie mamy klubu wyżła niemieckiego szorstkowłosego. Między innymi jest to powód, dla którego nie możemy zgłaszać swoich psów na Hegewald jak robi to np. Ukraina, Serbia czy Włochy. Nasz klub mógłby przynależeć do Klubu Wyżła PZŁ i WVDD (Weltverband Deutsch Drahthaar), ale ten temat zostawmy na inny artykuł ze względu na jego obszerność.

Zasady przyjmowania psa na Hegewald

1)      Pies musi być zarejestrowany w Zuchtbuch VDD lub w innej organizacji zrzeszonej z VDD i FCI.

2)      Psy muszą być oznakowane (chip, tatuaż) i muszą mieć kopiowane ogony ze względu na  bezpieczeństwo psa.

3)      Musi urodzić się po 1.10.2014

4) a) Przewodnik i właściciel muszą należeć do VDD

b) Musi być podana właściwa nazwa grupy, do której należy właściciel. Ma to za zadanie wyeliminować ewentualne, niepotrzebne zamieszania na wypadek gdyby ktoś blefował. Jeśli istnieją istotne powody można za obopólną zgodą i przy dobrej woli zarządu wybranej grupy zostać jej członkiem na czas Hegewaldu.

5)      Zgłoszenie – minimalne wymagania

a) Minimalna ilość uzyskanych punktów na VJP = 65; w konkurencjach „trop zająca”, „Wiatr”, „Szukanie” ocena minimum „bardzo dobra” (9-11 pkt). Te warunki muszą być przedstawione na VJP.

b) Pies musi zaliczyć test wodny przed Hegewaldem – trening ten obejmuje konkurencje takie jak strzeł, bobrowanie za kaczką, aport z szuwaru. Jeśli prowadzący ten test jest członkiem prezydium danego klubu, który ten test organizuje może wydać opinie dla psa, który nie spełnia kryterium treningu, by nie startował na Hegealdzie.

c) Ocena formy i włosa (F/H): minimum „dobra/dobra” , z wyraźną brodą

d) Pies musi być wolny od dysplazji stawu biodrowego i stawu ramiennego, zgodnie z Art. 25, 1 Regulaminu hodowlanego VDD.

e) Warunki wstępne dla przydatności hodowlanej (die Zuchttauglichkeit) muszą być  odpowiednie w rozumieniu aktualnego regulaminu hodowlanego VDD

f) Pies w wieku poniżej 15 miesięcy otrzyma tymczasową ocenę F/H (formy i włosa)

6) Zasady zgłaszania psów zza granicy z wyjątkiem USA, Kanady i ich grup

a)Psy są zarejestrowane w krajowym klubie i w nadrzędnej organizacji w kraju zrzeszonej z FCI

b) Właściciel nie może żyć w Niemczech

c) Pies musi mieć zaliczony test VJP lub inny, który odpowiada temu testowi

d) Test wodny musi zawierać takie konkurencje jak: 1. Reakcja na strzał 2. Aport kaczki z szuwaru  3. Bobrowanie za kaczką

e) musi mieć kopiowany ogon

f) musi być zatatuowany lub zachipowany

g) musi mieć zaliczony test ciętości (w Niemczech) lub inny test (w innym kraju niż Niemcy) potwierdzający ciętość psa względem drapieżników

h) musi być wolny od dysplazji stawów biodrowych jak i od dysplazji stawu ramiennego i musi być wolny od wszelkich wad w rasie

i) Rodzice psa muszą być wolni od dysplazji stawów biodrowych i muszą być wolni od wszelkich wad występujących w rasie

7) Termin składania zgłoszeń z terminem opłat wraz z zebranymi, kompletnymi, oznaczonymi dokumentami (tutaj są podane terminy na Hegewald 2016 – w każdym roku jest wyznaczany inny termin)

a) dla DD-grup do wtorku 16.08.2016 do zarządu VDD, Pan Rainer Kress

Zgłoszenie musi zawierać oryginalny, aktualny i czytelny formularz zgłoszeniowy JGHV nr. 1 oraz formularz zgłoszeniowy na Hegewald wraz z kopią rodowodu (z najaktualniejszym wpisem), kopie wszystkich testów VJP, HZP jak i Hartenachweis (test ciętości), wyniki badań HD i OCD. Wyniki badań stawów łokciowych jako dodatkowa informacja.

b) dla psów zza granicy zgłoszenia przyjmowane są do soboty 31.07.2016 do zarządu VDD. Pan Sigurd Croneiss

Wszystkie dokumenty wymagane do zgłoszenia powinny być nadesłane w jednym czasie i w terminie. Zapisy po terminie nie są możliwe!

8)      Wpisowe w wysokości 150 euro należy uiścić do dnia 17.08.2016. Pieniądze zbierane są przez grupy i wysyłane na konto organizatora.

9)      Przy rejestracji psa w miejscu organizowania Hegewaldu trzeba mieć oryginały dokumentów

a) rodowód psa

b) aktualne szczepienie na wściekliznę z wpisem w książeczce zdrowia psa lub dla zagranicznych psów spełnione wszystkie warunki narzucone przez Unie Europejską.

c) Wynik badania HD i OCD

d) Härtenachweis (test ciętości)

e) już nabyte wyróżnienie AH

f) ważną legitymację łowiecką z artykułu 3,4 VZPO

10)   Ubezpieczenie od organizatora nie istnieje! Organizator nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia. Jeśli pies będzie przyczyną szkody, odpowiedzialność leży na jego właścicielu. Organizatrorzy nie odpowiadają za szkody wyrządzone przez psy. Uczestnicy ponoszą odpowiedzialność za swoje psy

 

Opracowano na podstawie ,,Deutsch Drahthaar Blätter nr94 7+8 2016″

Copyright by [Patrycja Włodarska]

 

 

Zbigniew Ciemniewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *